This text has not been translated into English.
Hur kan vi använda befintliga byggda miljöer och tänka om i bygg- och omvandlingsprocesser till hållbara och värdeskapande cirkulära affärsmodeller? Hur kan vi stärka den sociala beredskapen, samtidigt som vi utvecklar attraktiva, inkluderande och hållbara livsmiljöer?
Vi tar utgångspunkt i innovationsprojektet Från källare till kök där boende, barn och vuxna, har lärt sig odla mat i en källarlokal i Rosengård i Malmö och samtidigt visionerat kring en gemensam framtid. Både kring hur man kan använda outnyttjade källarlokaler men även ytorna mellan husen.
Panelsamtalet ”kryddas” med framtidsinriktade inslag som bjuder in oss att tänka bortom nutida förhållanden, att visa alternativa vägar och samarbetspartners. Vi flyttar perspektivet från ett reaktivt och oftast krisdrivet till en motståndskraftig framtidsvision som är proaktiv och förankrad i platsen med människan i fokus.
Vi bjuder på något lätt att äta och dricka.
Deltagare
- Finn Williams, stadsarkitekt, Malmö stad
- Nurgül Iljas Eminovska, chef Social Hållbarhet, MKB
- Caroline Dahl, universitetslektor i landskapsarkitektur, SLU
- Lena Friblick, grundare, Stiftelsen Botildenborg
- Emma Hult, biträdande Programchef, ShiftSweden
Samtalsledare
- Nina Vogel, forskare och programdirektör, SLU Urban Futures, SLU
- Johanna Sjögren Duthy, chef innehåll och verksamhetsutveckling, Form/Design Center